Salı, Haziran 14, 2011

MISIRDAKİ ÇIĞLIK ATAN MUMYA

MISIRDAKİ ÇIĞLIK ATAN MUMYA
 
                      

Mısır’ın Deir el-Bahri Tapınağında yüzyıl kadar önce bulunan ve binlerce yıldır çığlık atan mumyanın sırrı bir türlü çözülemiyor.

1886 Temmuz’unda Eski Mısır Antikaları Bölümünde görev yapan meşhur arkeolog Gaston Maspero Krallar Vadisi yakınında Deir el-Bahri denilen bölgede umyalanmış kraliyet mumyalarını toprak üzerine çıkarmakla meşguldü.

Bir plan içerisinde yürütülen çalışma sırasında açtığı lahit araştırmacıları şok etti. Mezarın içinden keçi derisine sarılmış genç bir Mısırlının mumyalanmış bedeni çıkmıştı. Bu mumya şu ana kadar bulunan tüm mumyalardan farklıydı. Bir kere keçi derisi mumyalamada kullanılmamaktaydı ve bu garip mumya çığlık atar pozisyondaydı. Elleri ve ayakları birbirine kenetlenmiş mumyanın yüzünde korkunç bir ızdırap aynen korunmuştu.

Bu yüzden de bu mumyaya “çığlık atan mumya” adı verildi.  Hala kim olduğu bilinemeyen bu ceset Man E (Bay E.) olarak isimlendirildi ve yanmış vucudunun sırrı hala çözülemedi.

Maspero, bu cesedin duruşu ve vucudunun çıkartılan kısımlarını göz önünde olarak kesinlikle zehirlenmiş olduğu şeklinde bir sonuca varıp bunu günlüğüne not düştü. Ancak bu mumyanın kimliği ve ölüm sebebi Ejiptologlar için hala bir sır olarak kaldı. Belki de sırrın çözülememesinin en önemli sebebi 2004e kadar bu mumya üzerinde araştırma yapılmasına izin verilmemiş olunmasıdır…
                                                                                                                    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder