Pazar, Temmuz 17, 2011

Zindan Mağarası-Isparta

Isparta Aksu ilçesine 1 km. uzaklıkta, Aksu Vadisi içerisinde bulunan Zindan Mağarası 765 m. uzunluğunda bir mağaradır. Mağaranın oldukça geniş girişinden sonra 12 m. uzunluğunda daralan bir koridora ve mağaranın diğer geniş bölümüne geçilmektedir. Mağaranın içinde, yer altı deresinden kaynaklanan sular, sarkıt, dikit ve mağara incileri bulunmaktadır. ,
Geç Roma ve Bizans döneminde bu mağaranın ağzı kapatılmış ve bir çeşit sığınak veya gizli ibadet yeri olarak kullanılmıştır. Bizans kaynaklarında buradan Eurymedon açık hava mabedi olarak söz edilmiştir. Yarasaların toplu halde bulunduğu bu mağara turizm yönünden ziyarete açılınca yarasaların kaybolması gibi bir tehlike ile karşılaşılmıştır. Günümüzde Zindan Mağarası Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Mağaranın ilk 300 metresi turizm amaçlı olarak aydınlatılmıştır.
Büyültülmüş resmi görmek için bu çubuğa tıklayın.
Büyültülmüş resmi görmek için bu çubuğa tıklayın.


Büyültülmüş resmi görmek için bu çubuğa tıklayın.

Küçük bir kent olan Timbriada Eurymedon (Köprüçay) kaynakları yakınındadır. Kentin Zindan Mağarası önünde bir açıkhava tapınağı bulunmaktadır. Açıkhava tapınağı mağaranın önünden alt kısımdaki dere yatağına kadar basamaklı inşaedilmiştir. Kutsal alanın önüne Roma dönemi tonozlu bir köprü yapılarak kutsal alan ile güneyindeki mezarlık birbirine bağlanmıştır. Mağara girişinde mozaikte ve köprünün kilit taşı üzerinde Eurymedon'un kabartması yeralır.

Büyültülmüş resmi görmek için bu çubuğa tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder