Pazar, Haziran 19, 2011

RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİ KATALOĞU(DEFİNE İŞARETLERİ ANLAMLARI)

Topluca yapılan yemin işaretidir.İstavroz da denilir, tüm kolları eşitse   gömü bulunduğu kayanın altındadır, eşit değilse farklı olan kolun   baktığı yönde araştırma yap.
Asil aile mezarı da çıkmaktadır. çevresinde doğal yapıya aykırı unsurlar aranmalıdır


İşaret   çözümünde yapılan figüranın özelliklerini iyi tespit etmemiz   gerekir.Akrebin özelliklerinden biri zehirli ve tehlikeli oluşudur. Bu   nedenle bulacağımız definede ya tuzak var yada gömünün üstüne zehir   dökülmüştür. Bu tür kazılarda dikkatli olmak gerekir.Çok zor ve büyük iş   gücü ile bulunabilecek definelerdendir.definesi yakınlarında bulunan   gölet ,su kuyularının veya yeraltı mahzenlerin içindedir. Eğer akrep   mağa içinde ise gömüsü mağaranın en kuytu ve dip yerlerinden olur.[
Ayak İzi
 
Ayak   durmak yada yürümek anlamına gelir.Durmak ve olduğun istikamete bakmak   anlamına da delir. Ayağı parmak uçları yön verir.Yerde sabit kayada ise,   ayağını bu işaretin içine koy sağ ayak ise sağına bak, sol ise soluna   bak, ufak bir yığma yada çukurlaşmış bir yer bulmaya çalış.
İki ayağında bu işaretin içine koy dur. Görüş istikametinde değişik ne var onları tespit et.
Baklava Dilimi

Bayan Mezarıdır Çevresinde İtinalı Bir Araştırma Yapmak Gerekir.
Balık 
   


İşaret   çözümünde ifade olarak kullanılan figüranların özellikleri çok   önemlidir. Akarsu ve yada göl kenarlarındaki kayalarda bulunur.dikkat   edilecek hususlardan biride zaman içinde göl yada akarsu kurumuş   olabilir.balık su içinde yaşar tehlike anında suya dalar. 
Balık kesin olarak define işaretidir.
Mahzen içinde harita var.
Baktığı yön ve uzunluğu önemlidir.
Uzunluğunu ölç bir santimi bir adım olarak kullan. balığın baktığı yöne doğru git.adımlarınızın bittiği yerde mahzen girişi ara.
Binek Taşı


Binek taşı olarak bilinir. binek taşına otur karşıda gözüken kayalıklarda 2. bir işaret daha bulmaya çalış.
Binilmiş AtAtın   yada binicinin baktığı yön önemlidir. Bakılan yönde binek taşı   aranmalıdır.define taşın altındadır.Atın kuyruğu kalkık ise kuyruk   yönüne doğru değişik bir şey ara müjdesi kolay bir yerdedir. Ata binmiş   insan figürün elindeki eşya define için bir nişanedir dikkatlice   incelenmesi gerekir.
Çakıl Yığınları   
 

Genelde   mezardır.gömü olma ihtimali neredeyse yoktur. Bizim önerimiz bu tür   mezarlara karışmamanızdır. Bu tür yapı tarafımdan defalarca tecrübe   edinmiştir.
Çarık
   
Çarık   yada ayakkabı şekli:Ayak uçunun baktığı yönde 10 metre kare kadar bir   alan içinde ikinci bir işaret daha bulun. eğer yoksa çarığın bulunduğu   kayanın altına ucun baktığı yönde çalışınız
Çekiç

Taş   oymacılığı ile uğraşanların el aletlerini simgeler.döv, vur, kır   anlamına gelir. Bazı açıklamalar kırılacak bir işaret denilse de sakın   bunlara inanmayın, işareti yok etmeyin, siz bulamazsanız mutlaka bir   başkası gelip bulacaktır, nişaneleri yok etmekten kaçınınız . “Bana yar   olmayanı, başkasına yar etmem bencilliğine kapılmayınız.Çekicin sap   kısmını ölç ve aynı istikamete doğru adımla 1 santim bir adım, bir adım   ise 72 yada 78 cm’ ye isabet eder.
Çiçek
   
Eksik olan bölümü yakın kaylar üstünde ara ve bulunduğu kayanın altında dikkatli bir araştırma yap
Çıkılan Merdiven


Defineye   merdivenle çıkılarak bulunur anlamına gelir Basamakların küçük olanın   bulunduğu yönünde iyi bir araştırma yapmak gerekir
Çıplak Kadın
 
Bir   resim topluluğu içinde bulunan çıplak kadın resmi kesin   definedir.Dikkat edilecek unsurlar, kadının baktığı yer ile ellerinin   şeklidir duruşudur.
Kraliçe yada statüsü yüksek bayanın mezarıdır,   takıları ayrı bir oda içinde bulunabilir mezar bulunduktan sonra takılar   yoksa mutlaka mezar odasının yan duvarları iyice kontrol edilmeli.
Civcivli Tavuk
 Bazı   insanlar müjdesi tavuğun içindedir deseler inanmayın sakın kırmayın bu   tür hatayı işlemeyiniz. Aslında defineye ait Bölge belirleme   işaretleridir. ve kesin definedir.Tavuğun 21 metre önünde gömüsü ana   kayaya saklanmıştır ana kaya dikkatlice incelenmelidir.
Tavuğun sırtındaki civcivin baktığı yönde ana kaya içinde definesi saklanmıştır. ana kaya yoksa tümsek gibi bir şey arayınız.
Dama Taşları
   
Dama taşları olarak bilinen bu figür. Matematiksel bir hesaplama gerektirir.kesin çözülmüş bir sistem değildir
Değirmen Taşı
   

2 metre kadar altına bak
Delikli Kaya
 
Güzel   bir nişane olup rahat bulunabilecek bir gömüdür.Bakmak anlamına gelir.   Bak bul demek istiyor.Kendisinden sonra mutlaka bir yada 2 işaret daha   bulunması gerekir. Gözünü deliğin büyük olan yani geniş olan tarafında   bak. Türbinden bakıyormuşsun gibi bir durumdur.gözünün gördüğü alanı   iyice incele işaretli bir kaya, çukurlaşmış bir yer yada tümsek gibi bir   yer bulmaya çalış. bulacağın herhangi bir nişane definenin saklandığı   noktadır.
Deve
 
Oyma   yada kabartma deve resimleri kesin definedir. ileri doğru git anlamına   gelir,üstte bulunan murç işareti zaten yönü vermektedir.Genelde ortalama   olarak 40 ila 50 adım ilerisinde ikinci bir nişane işareti daha   aranmalıdır.
Duran Deve : gömüsü olduğu yerdedir. kalın ve büyük olan   ayağın baktığı yön dikkate alınır.Deve yüklü ise konaklama yeri ara   (pınar,çeşme han gibi)
Mağara içinde deve varsa definesi mağara içindedir.
Oturan deve: definesi bataklık, kayaya yada mağaraya gömülmüştür.
Dirgen 
 

Dirgen   bir tarım aletidir.harman gibi düz bir alan yerde araştırma yap, düz   bir kaya varsa tam o noktaya yönel. Unutmayın gömüler neredeyse hepsi   kaya içine saklanmıştır, önce kaya ve kaya altlarını kontrol ediniz.Eğer   böyle bir kaya yoksa o zaman toprak üstünde ya çukur bir yer yada   tümsek gibi bir yer arayınız, tümsek ufak çakıl yığını olacaktır.Dirgen   derecesi kral gibi olmayan bir idarecinin gömüsü yada mezarıdır. sap   kısmını ölç 1 cm bir adımdır. Sapın baktığı yöne doğru git Ve bu alan   içinde araştırma yap.
Doğan
 
Doğan   yada şahin yırtıcıdır, görme kabiliyeti gelişmiştir. avını yakalar ve   ayakları arasına alır öyle yer.Büyük ihtimalle eşkıya yada savaş   gömüleridir.Gömüsü genelde kapalı mekanlar içinde olur. baktığı   istikamet önemlidir.Şahin yada doğan avını nasıl yiyiyorsa bizde o   şekilde gömüyü aramamız gerekir.yani ayakların altına bakacağız. sonuç   alamazsak baktığı yönde araştırma yapacağız. Kesin define işaretidir.   Tuzakları göz ardı etmeme.
Ejderha
 


Korku   sembolü olarak kullanılmıştır. dinozor yada ince kertenkele şeklinde   verilmiştir.Bu tür hayvanların gömüsü kendisidir. gerdanlığı sağlamsa   malı alınmamış demektir.
El 
 El   eşkiya şunun bunun işareti denilse doğru değildir. Elin yapılım tarihi   957 yıllarıdır. O yıllarda Anadolu Grek kültürü hakimdi Eski yunanlara   ait bir işarettir.El yemin içme işaretidir. Gömü yapanlar topluca yemin   ettiklerini ifade eder. onlarca insan günlerce çalışarak yaptıkları bir   gömüdür zor bir gömüdür. hakkında çeşitli yorumlar yapılmakta oda elin   yanında bulunan muhtelif işaretlerden kaynaklanmaktadır. Elin yanındaki   işaretler size yön ve derinliği gösterir.
Elin yanında bulunan   işaretler çözümü verir. Bu elin yanında hac var ok var, ok yön verir   kanatları ölçmek gerekir.kanalar farklı ise farklı olan tarafa fark   kadar git eşitse 70 adım kadar geriye doğru say , hac var mezar var o   zaman kaya mezarı aramak gerekir. yada bu elin baktığı yönde tepe   üstünde büyük bir tümülüs de olabilir. Gömüsü kolay alınacak bir Elin   üstünde istavroz varsa gömü elin bulunduğu kayanın altındadır. Elin   yanında hiç bir işaret yoksa Elin 65 adım alt tarafında kaya mezarı ara   eğer varsa vazgeç.
El boş bir arazide dikili bir kayada ise kapak var demektir. o zaman bu kayanın altında bir kapak taş aramak.
Eyer
   

Eyere   bin karşına bak dikkatini çeken yüksek bir kaya olacak bu kayanın   tepesine çık balyoz ve murçla kapağı kaldır güzel bir define seni   bekliyor.
Göz 
   Bakmak anlamına gelir
Karşıya bak yüzeyde orijinali bozulmuş nesneler ara.[ 
                       
           
Güvercin
       

Kadın   ziynet eşyasını simgeler. gömü güvercinin içinde deyip bu eseri tahrip   etmeyiniz. Defineci arkadaşlar lütfen biraz bilinçli olmaya çalışalım   hiç bir işaretin kırılmasına izin vermeyelim ve kırmayalım hiç bir   işaretin içinde define olmaz sizi öyle yönlendirenler sizi   aldatıyorlar.Uçan Güvercinin uçtuğu yönde hemen önünde araştırma   yap,istavroz varsa gömü mağara içindedir, mağarayı bulmak için   yakınlarında ikinci bir istavroz daha bulunmalıdır, ikinci istavrozun   bulunduğu kaya mağaradır.
                                       Makas
Kesişen   yol yada kesişen su kavşak anlamına gelir,çevresinde kesişen yol veya   akarsu varsa bunların çevresinde yüzey araştırması yapılmalı.
Mumya 
                        

Çevresinde yüzey araştırması yapın mumyalı mezar var. İçinde nasip ve kısmet ne ise o çıkar. Boşta olabilir.
Murç
 Kayalarda   veya taş zeminlerde veya çeşmelerde bulunan ufak delikçikler gibi   sıralı ve belli bir sayıya hitabeden murç izleri şu şekilde yorumlanır

 
 
 
Bu tür düzenekler Frig,Roma Bizans medeniyetlerine aittir.Sayma sistemidir.

Her   bir murç izi bir adımdır.Batı yönlerine doğru adımla ve değişik bir   kaya bulmanız gerekir. unutmayın define işaretleri tek başına olmaz   mutlaka ikinci yada üçüncü işareti de bulmanız gerekir.

Yada bölgede mezarlık alanı vardır iyi bir yüzey araştırması yapılmalı.
Nal İşaretleri
   

Yakınlarındaki kayalarda ikinci işaretli kayayı bul ve bu kaya etrafında araştırma yapınız

 

Yakınında üstünde ağaç işareti bulunan bir işaretli kaya bul ve bu kaya etrafında araştırma yapınız

 

Yakınında üzerinde üçgen bulunan işaretli kayayı bul ve etrafında araştırma yapınız

 

Yakınında içindeki işaretli kayayı bul ve bu kaya etrafında araştırma yapınız

 

Yakınında İçindeki işaretli kayayı bul gömü mağarada içinde

 

4 Yakınında araştırma yapınız
Ok
 


Definecilikte ok sembölü de önemlidir, bir veya birkaç tane ok sembolü görülebilir
ÖküzBirbirine bakan iki buzağı .Kesin define işaretidir

Bir birine bakan 2 tane buzağı(öküz) definesi ayaklarının altındadır.Değerli bir gömüdür.
                                         Papatya
Asil   bir bayan mezarı, Burada yeri gelmişken izah edelim sert figürler   erkek, yumuşak ve süslü çiçekli figürler bayan mezarını izah eder.   çevresinde yığma aranmalıdır.
                                           Papaz


Papazın boynundaki madalya,baktığı yada işaret ettiği yön önemlidir.
İtinalı bir çalışma yapılmalıdır.
Saksılı Çiçek
 

İşaretin olduğu alanda çok yakın yerlere veya altına bakınız
Tabanca


25 adım ön tarafından doğal yapıya aykırı nesneler aranmalıdır.
Tavuk
   
İşaret çözümünde en önemli unsurlardan biri, yapılan figüranın özellikleridir

Tek   tavuk baktığı yön önemlidir. Baktığı yönde işaretli kaya varsa kayanın   altına bak, tümsek varsa burayı kazı, çukur varsa çukuru kazı ip uçları   bunlardır. 
Terazi 


Esnaf yada tüccar gömüsüdür,Gömü değerlidir

Her   iki kefesi eşit değildir, gömü kefesinin ağır olan kefenin bulunduğu   taraftadır.Kefeler eşit gibi görünse dikkat edilecek nokta terazinin   ibresi(dili) size fikir kazandırır. Dil hangi tarafa meyilli ise o   tarafta araştırma yapınız
Topal Ay

 
Eşkıya işareti olarak bilinmektedir, Aslında bu işaret net olarak çözülmemiştir aşağıda yazacaklarımız net yorumlar değildir.

Definesi mağara içinde. önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız.
Üçgen
Açıları ayrı ayrı ölçün, açılardan biri mutlaka farklıdır. fark kadar, farklı olan açının baktığı yönde araştırma yapınız
Yılan
Yılanlar   çözülmesi en zor işaretlerdedir, yılanın işareti şudur deyip geçemeyiz   tecrübe ister yerinden görmek ve alanı iyice araştırmak gerekir.biz   burada sadece ip ucu vermekle yetineceğiz.

Kafaların ortasında ya   kare oyma yada istavroz bulunur. Her ikisi de kesin definedir,   çevresini uzman biri tarafından iyice aranmalıdır. Planlı ve tuzaklı zor   bir gömüdür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder