Salı, Haziran 14, 2011

ÇÖZÜLEMEYEN SIRLAR

ÇÖZÜLEMEYEN SIRLAR
 
Yeryüzünde yüzyıllardır esrarını koruyan birçok tarihi  buluntunun sırrı çözülemiyor. Peru'daki Nazca çizgilerinin, Paskalya Adası'ndaki  heykellerin, İngiltere'deki Stonehenge ile Van'daki taşların şifreleri bir türlü  kırılamıyor!...

NAZCA ÇİZGİLERPeru'da  1926 yılında keşfedilen Nazca kasabası yakınlarındaki üçgen, dörtgen, sarmal ve  hayvan şeklindeki çizgilerin sırları çözülemiyor. Çizgilerden bazılarının yaz ve  kış gündönümlerini işaret ettiği, hatta dev bir takvim görevi gördüğü öne  sürüldü. Bazı bilim adamları çizgilerin UFO'lar için yapıldığı iddiasında da  bulunuyor.


DEV HEYKELLER

Pasifik  Okyanusu'ndaki Paskalya Adası'nda bulunan dev heykeller de sırlarını koruyor. 9  metre yüksekliğindeki dev heykelleri hangi uygarlıkların yapmış olabileceğine  ilişkin çeşitli görüşler bulunuyor. Dev heykellerin taş platformlar üzerine  nasıl oturtulduğu araştırmacıları düşündürürken, niçin yapıldıkları da merak  konusu.

GÜNEŞ KAPISIGüney  Amerika'daki sırrını koruyan arkeolojik buluntulardan biri de Tiahuanaco'daki  Güneş Kapısı. Tek parça taştan yapılan 5 metre genişliğinde, 3 metre  yüksekliğinde ve 10 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen Güneş Kapısı'nın nasıl  bir yöntemle ve ne amaçla inşa edildiği bir türlü açıklanamıyor.
STONEHENGE  TAŞLARI


Güney  İngiltere'de Salisburg düzlüklerinde yer alan üç metreden yüksek, dikine duran  taşlardan oluşan Stonehenge taşları da sırlarını koruyor. Her biri tonlarca  ağırlığındaki taşlar mühendislik harikası olarak değerlendirilirken, çeşitli  efsaneler de bulunmakta. Dinsel törenlerin yapıldığına inanılan Stonehenge'in  rasathane olduğu yönünde çeşitli bulgular olmasına rağmen halen taşların sırrı  çözülemiyor.

KALECİK'TEKİ TAŞLAR

Van  Merkez Kalecik Köyü'nün 1.5 kilometre kuzeydoğusunda yer alan ve Urartu dönemine  ait dikili taşlar ve taş halkalar da dikkati çekiyor. 400 metrekarelik alana  matematiksel olarak dizilen 2 bin 475 dikili taşın astronomiyle ilgili olduğu  düşünülüyor. Taşların sırrının çözülmesi için çalışmalar devam  ediyor

Mezar Olabileceği İdda ediliyor...!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder